Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@ ZEN

 

pui la indoiala ceea ce postez eu ?

sau inca nu crezi ca eu fac tranzactii pe NEOWAVES?

:D Mult succes!

 

Eu pun la indoiala multe lucruri dar de unde ai dedus ca as fi pus la indoiala ce ai scris tu aici? Citeste mai atent ce am scris. Am spus clar ca asta este raspunsul pe care-l asteptam.

Cu tot respectul si toata prietenia dar faptul ca tu tranzactionezi pe real sau nu chiar nu este treaba mea, este exclusiv treaba ta. Mie nu-mi place sa-mi bag nasul in treaba altora.

Multumesc inca odata pentru raspunsul la intrebarile mele si mult succes si tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza GBP/JPY

 

Cel mai probabil ne aflam in valul terminal, numarul 5 al unei corectii de tip flat A-B-C (parte a unui val B de grad superior). Poate daca pretul va mai avea suficienta putere, valul C (auriu) va echivala ca marime valul A, mergand pana la un pret de 127.85, ceea ce coincide cu 161.8% din valul iii, al lui B (maro), si-atunci va fi un val v extins, daca nu, va fi un val v esuat si vom asista mult mai repede la caderi de pret.

 

post-2510-0-26853600-1347125905_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBPJPY

Elliot ca la carte:

De la A la B avem unda 1 (impulsiva)

Dela B la C avem unda 2 (corectiva)

De la C la D avem unda 3 care conform cu teoria este cea mai lunga unda impulsiva.

De la D la F avem unda 4 (corectiva)

De la F la E avem unda 5 (impulsiva) dupa care vine corectia abc care este in curs.

Unda 3 care-i cea mai lunga contine si paternul 123 , adica pretul coboara, se opreste putin, se consolideaza putin sau are un mic retracement dupa care-si continua drumul.

post-6640-0-36431000-1347168167_thumb.gif

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti!!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR\USD H1

 

Din cate se vede piata nu a mai reusit sa corecteze innainte de spargerea liniei de trend major si miscarea a spart foarte violent. Acesta spargere violenta contureaza si confirma nerabdarea psihologica a traderilor si mai ales a cumparatorilor , care acum doua luni erau panicati si ferm convinsi ca euro ajunge la paritatea 1.1 ceea ce eu nu am vazut.( am postat si o multitudine de alte pariatati care argumentau ca trendul major la EUR\USD se va intoarce )

Eu inca de la inceputul asceste miscari ascendente de la pragul de 1.20 am presupus prima data formarea unui triunghi si asta o sa cautati in analizele anterioare dar nu stiam ce fel de triunghi o sa fie , ma asteptam la unul contractiv neregulat . Apoi am trecut la ideia unui diametric ( cu toate ca am vazut ca exista mare diferenta de timp intre valuri,ceea ce la un diametric nu se intampla) cand am vazut ca valurile isi intretaie de fiecare data maximele , dar acum dupa felul cum a reactionat piata as putea sa spun ca este un triunghi contractiv running , da , este extraordinar de greu sa-ti dai seama cand te afli intr-o asemenea formatiune si practic este cel mai dificil si imprevizibil pattern elliott.

Din cate se vede clar liniile de trend care delimiteaza acesta figura sunt paralele si este destul de greu sa-ti dai seama ca este un truinghi, este pentru prima data cand ma intalnesc cu acesta figura de asemenea dimensiuni , cu toate ca trebuia sa-mi dau seama de acest lucru , cu parere de rau , am omis.

Probabil ca pe masura ce experienta o sa creasca nu voi mai omite asemenea ipoteze . Numaratoarea formatiunii mai mari a fost schimbata , dar cea din interiorul valurilor a ramas la fel .

Aceasta figura cu potential mare de intoarcere se afla la momentul confirmarii si piata poate sa mai impinga in sus , deci voi presupune punctul de terminare a pietii mai sus decat ultimul minim 1.2040.

Din analizele anterioare am presupus formarea unui triunghi neutral , dar nu mi-a placut felul cum a tranzactionat piata dupa terminarea figurii si din acest motiv m-am abtinut sa intru , short, cu toate ca sansele la o linie de trend major erau ca piata sa scada .

 

In miscarea noua care a inceput si care o presupun un zig-zag in prima faza , se vad bine valurile a-b-c .

De ce a-b-c si nu 1-2-3 ?

Multi o sa-mi dea acesta intrebare? As putea sa presupun si o impulsiva , findca pe chartul de H4 valul presupus de mine a fi valul b si nu 2 pare sa fie un flat , dar nu imi confirma masuratorile ca este destul de clar , iar pe chartul de H1 acest val pare sa fie un triunghi si datorita regulilor, ca un truinghi nu poate sa apara in valul 2 niciodata, am presupus ca este un val b. Daca am gresit acest lucru piata mai tarziu o sa ma corecteze .

 

Am primit intrebarea, cum trasez eu liniile de trend intr-un triunghi?

 

Depinde de triunghi , sa zicem cel din exemplul dat este unul cu alternanta inversa ,contractiv , normal liniile de trend ar trebui dupa logica sa fie convergente si ele sunt divergente . Este greu de inteles pentru cei care practica ELLIOTT clasic , acest lucru , dar altenanta inversa exista la toate tipurile de truinghi , contarctiv, expansiv si neutral . Triunghiul neutral de asemenea nu exista in ELLIOTT clasic si din acest motiv este greu de inteles ca se traseaza linia de trend a-e nu a-c , fiindca valul c este cel mai mare val din formatiune daca are alternanta normala , daca este inversa atunci valul d este cel mai mare val din formatiune si formatiunea devine destul de greu descifrabila .

In NEOWAVES sunt o multitudine de figuri care nu exista in ELLIOTT clasic si din acest motiv apar suspiciuni in legatura cu trasajul liniilor de trend .

Sper ca ati inteles cat de cat ceea ce am explicat eu aici ,daca nu , astept intrebari mai concrete .

 

Succes!!!

post-6242-0-82496400-1347190122_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBPJPY

Elliot ca la carte:

De la A la B avem unda 1 (impulsiva)

Dela B la C avem unda 2 (corectiva)

De la C la D avem unda 3 care conform cu teoria este cea mai lunga unda impulsiva.

De la D la F avem unda 4 (corectiva)

De la F la E avem unda 5 (impulsiva) dupa care vine corectia abc care este in curs.

Unda 3 care-i cea mai lunga contine si paternul 123 , adica pretul coboara, se opreste putin, se consolideaza putin sau are un mic retracement dupa care-si continua drumul.

 

In principiu, tinzi sa ai dreptate in teorie, insa nu ai adus niciun comentariu asupra subdiviziunilor pentru a intari aceasta analiza; problema este ca toata caderea asta in jos e parte a unei corectii, mai exact parte a unui val e a unui triunghi expansiv. Pe viitor, te rog, ce etichetezi ca impuls, sa nu pui litere (de forma a, b, c, d, e) care ar putea crea confuzii pentru cei mai putin familiarizati cu teoria valurilor Elliot, ci cu cifre: 1, 2, 3, 4 ,5, cifre romane I, II, III, IV, V sau litere i, ii, iii, iv, v.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Ovidiu. Am vrut doar sa semnalez, asa cum ai facut si tu, un Elliot ca la carte, un Eliot frumos. Rar gasesti un Elliot atat de clar. Da, stiu, etichetarea nu este cea corecta.

 

@Ovidiu si wolf34: Credeti, deci ma intereseaza ce credeti voi, aici nu este raspuns bun sau rau, pur si simplu ce credeti voi, so, credeti ca miscarea EURUSD de la 1.2040 la 1.2800 este una corectiva sau impulsiva, adica este doar o corectie a unui downtrend sau este un inceput de up-trend?

 

Multumesc si toate cele bune!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EURUSD-Elliot clasic:

De la 1 la 2 este unda I

De la 2 la 3 este unda II

De la 3 la 4 este unda III

De la 4 la 5 este unda IV

De la 5 la 6 este unda V

Dupa care vor veni corectiile ABC. Ok, acuma, undele nu sunt perfecte, in linie dreapta.

 

Sau am desenat prostii?

 

Fac un EDIT si mai pun un grafic. Peste graficul initial am adaugat un FIBO de unde se vede un FIBO ca la carte.

post-6640-0-03349300-1347195551_thumb.gif

post-6640-0-42903200-1347197172_thumb.gif

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.