Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Si asa am trasat un segment. Acum ma voi duce cu cateva zile in urma ca sa trasam mai multe segmente pana in ziua de azi.

FOARTE IMPORTANT. SEGMENTELE SE VOR TRASA IN ORDINEA APARITIEI MINIMELOR SI MAXIMELOR ZILELOR RESPECTIVE. ADICA DACA IN DATA DE 8 SEPT SA ZICEM AVEM PRIMA DATA UN MAXIM VOM TRASA SEGMENTUL PRIN ACEL MAXIM, DACA AVEM UM MINIM VOM TRASA SEGMENTUL PRIN ACEL MINIM. Pun o poza care sper ca va clarifica problema, daca nu se clarifica nu-i nimic puneti intrebari si va voi raspunde. Important este sa fim uniti mai intelepti si dornici de a invata. Atentie si eu sunt praf in ale EWA dar vreau sa invat.

post-2700-0-26416500-1347305639_thumb.gif

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@Vaxx, ok, ai trasat segmentele. La ce te ajuta faptul ca ai trasat segmentele? Ce-ti spun segmentele astea? Ce faci mai departe cu informatia asta, cum o prelucrezi ca sa faci din ea o informatie utila care sa-ti dea o solutie la problema ta?

 

Toate cele bune!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FOARTE IMPORTANT !!!!!!

Mai multe segmente trasate, ele intr-un final va definitiva un patern care se va tine cont numai si numai de segmentele albastre si nu de candele. Este ca si cum candelele ar disparea si ar ramane un grafic linie albastru. Intr-un final el trebuie sa arate asa. Atentie maxima, liniile de trend se vor trasa intotdeauna prin varful segmentelor albastre si nu prin varful candelelor. Pe mine ma ajutat enorm acest lucru deoarece am putut masura timpul cu o mai mare precizie atunci cand paternul este finalizat si sparge linia de trend, adica se confirma.

post-2700-0-36500300-1347306156_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx, ok, ai trasat segmentele. La ce te ajuta faptul ca ai trasat segmentele? Ce-ti spun segmentele astea? Ce faci mai departe cu informatia asta, cum o prelucrezi ca sa faci din ea o informatie utila care sa-ti dea o solutie la problema ta?

 

Toate cele bune!

 

@ZEN

Dupa trasarea mai multor segmente piata va finaliza un patern si atunci la finalizarea paternului si apoi dupa confirmarea lui se va initia o tranzactie.

Paternul il vei descoperi numai daca vei invata teoria. Ce sa zic ia si tu un abc simplu si vezi in ce categorie intra ( poate fi flat, sau zig zag ) si usor usor o sa-ti dai seama. Numai cu cartea in fata si in fata graficelor.

O sa vezi ca o sa fie usor. Mie mi-a luat 2 saptamani sa ma apuc sa invat pentru ca nu stiam de unde sa o apuc de invatat teoria, eram nervos recalcitrant etc. Este un prag peste care trebuie sa treci.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nestiinta nu e un pacat, ignoranta da! trasarea segmentelor e o etapa in analiza, ZEN decat sa fii contrarian de ce nu citesti cartea ca sa te lamuresti, ai 12 capitole, te invata pas cu pas cum sa faci analiza si cum sa tranzactionezi, ce am vazut la Vaxx e abia primul pas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exemple de stagii de confirmare ale pretului; intrari -iesiri, confirmari, palsarea stopului si replasarea acestuia si forecast la sp500 facuta in 2004 vedeti evolutia din 2004 pana in prezent.

in poza 2 si 3 de la stanga la dreapta reprezinta insasi teoria trendului, asta e pentru ochi experimentati .... =)) =)) daca respecti minimal teoria trendului nu ai cum sa gresesti.

post-1776-0-51564600-1347308268_thumb.png

post-1776-0-21507600-1347308281_thumb.png

post-1776-0-58913400-1347308291_thumb.png

post-1776-0-32434800-1347308300_thumb.png

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.